Odos priežiūra
PRODUCTS SETS SKIN CARE NEWS SHOP ONLINE
PRODUKTAI RINKINIAI ODOS PRIEŽIŪRA NAUJIENOS E-PARDUOTUVĖ
Pagal British Association of Dermatologists ir National Institute for Health and Care Excellence (NICE) rekomendacijas
According to British Association of Dermatologists ir National Institute for Health and Care Excellence (NICE)
Emolientai
Parengė gyd. rez. Simona Jakšytė, doc. Odilija Rudzevičienė
Oda yra didžiausias kūno organas, kurio paviršius yra maždaug 2 m2, svoris - 4,5-5,0 kg, o storis svyruoja nuo 0,5 mm iki 4,0 mm, priklausomai nuo kūno vietos.
Viršutinis matomas odos sluoksnis yra vadinamas stratum corneum. Kai viršutiniam odos sluoksniui trūksta vandens, odos ląstelės (korneocitai) praranda lankstumą, susitraukia, tarp jų atsiranda tarpeliai. Korneocitams traukiantis, išsiskiria citokinai (prouždegiminiai mediatoriai), sukeliantys uždegimą odoje. Šio efekto rezultatas- išsausėjusi, pleiskanota oda. Taip pat per stratum corneum atsiradusius plyšelius į gilesnius odos sluoksnius patenka įvairūs alergenai, kurie taip pat gali sukelti uždegiminį procesą ar jau esamų odos būklių paūmėjimą (egzema, psoriazė).
Raginis odos sluoksnis turi vandenį sulaikančių medžagų, kurios palaiko vandens tiekimą iš gilesnių odos sluoksnių. Paprastai vandenį viršutiniame odos sluoksnyje sulaiko išsiskyręs sebumas ir negyvos odos ląstelės, kurios sulėtina transepidermio vandens netekimą. Oda išdžiūsta, kai per daug vandens išgaruoja iš stratum corneum. Šis procesas suintensyvėja senstant, taip pat jį spartina ilgas mirkimas vandenyje, prausimasis naudojant muilą ir dušo želė, nes nuplaunama riebalinė plėvelė, kuri lėtina vandens garavimą. Aplinkos poveikis taip pat turi įtakos odos būklei: karštas ir sausas oras, centralinis šildymas, oro kondicionierius, aplinka, kurioje yra mažai drėgmės (<60%) skatina odos sausėjimą.
Sausos odos būklės gerinimas:
- Retinti prausimąsi, trumpinti prausimosi laiką;
- Praustis drungnu vandeniu;
- Prausianti naudoti tik nedidelį kiekį muilo, geriau naudoti detergento pagrindo valilį (pH-5,5) ar kitus muilo pakaitalus;
- Naudoti drėkiklius ir emolientus.
Emolientai yra lipidai, kurie padengia odos paviršių apsaugodami stratum corneum nuo vandens netekimo, minkština odą. Dažnai tai yra lipidų emulsijos sudėtyje turinčios humektantų (urea, glicerinas, AHA rūgštys), kurie perneša vandenį iš dermio į epidermį, taip jį drėkindami.
Emolientai apsaugo odą neleisdami dirgikliams ir alergenams prasiskverbti pro sutrūkinėjusį viršutinį odos sluoksnį. Jie sulaiko drėgmę odoje, taip atstatomas odos barjeras.
Reguliarus emolientų naudojimas padeda išvengti egzemos ir kitų sausos odos būklių proveržio. Tai reiškia, kad reguliariai naudojant emolientus vaistų, sukeliančių šalutinius poveikius pvz.: steroidiniai kremai, gali neprireikti.
Kuo emolientai skiriasi nuo kosmetikos gaminių? Emolientų sudėtyje nėra kvapiųjų medžiagų, ingredientų skirtų odos atjauninimui, raukšlelių mažinimui.
Emolientų tipai:
- Muilo pakaitalai. Muilas džiovina odą ir skatina niežulį. Norint to išvengti patartina naudoti muilo pakaitalus. Iš principo daugelis kremų ir tepalų gali būti naudojami kaip muilo pakaitalai. Egzemos ir psoriazės kontrolei muilo pakaitalai yra būtini.
- Vonios priedai. Muilo burbulai kaip ir muilas gali sudirginti odą. Patartina maudynių metu naudoti emolientus vonios priedus, kurie padeda drėkinti odą ir palieka ploną plėvelę ant odos po maudynių (įvairūs aliejai).
- Losjonai. Dažniausiai naudojami ant skalpo ir kitų plaukuotų kūno vietų ar nedideliam veido, liemens ir galūnių odos išsausėjimui.
- Kremai. Neriebūs, greitai absorbuojasi, nepalieka dėmių ant drabužių, patogūs naudoti dienos metu.
- Tepalai. Labai riebūs, naudojami labai sausai, niežtinčiai odai, nes drėkina geriau nei kremai. Absorbcija ilga, gali tepti drabužius. Patartina naudoti nakčiai.
Aplikuojamas emoliento kiekis priklauso nuo odos būklės: nuo 500 g per savaitę esant sausai odai iki 500 g per valandą esant odos funkcijos nepakankamumui.
British Medical Association and Royal Pharmaceutical Society (2011) rekomendacijos:
Kūno odos sritis |
Kremo ar tepalo kiekis |
Losjono kiekis |
Veidas |
15-30 g |
100 ml |
Abu delnai |
25-50 g |
200 ml |
Skalpas |
50-100g |
200ml |
Abi rankos/kojos |
100-200g |
200ml |
Liemuo |
400g |
500 ml |
Slėpsnos ir genitalijos |
15-25 g |
100 ml |
Patarimai naudojant emolientą
- Naudokite emolientą reguliariai, bent 2-3 kartus per dieną;
- Tepkite nedidelį kiekį emoliento plonai, švelniai braukite žemyn plaukų augimo kryptimi, kad išvengtumėte folikulito. Nemasažuokite, netepkite storo sluoksnio;
- Losjoną reikia palikuoti dažniau nei tepalą ar kremą siekiant gauti tą patį efektą;
- Naudokite emolientus iškarto po maudynių, nes jie sulaiko drėgmę odoje;
- Esant šiltom oro sąlygom sumažinkite aplikuojamo emoliento kiekį, nes oda labiau linkusi į niežulį;
- Emolientai gali būti naudojami prieš ir po gydomųjų tepalų/kremų naudojimo;
- Kartais naudojant emolientą gali pasireikšti gėlimas pažeistoje odos vietoje. Tai turėtų praeiti per kelias dienas, jei gėlimas pastovus, keiskite emolientą;
- Emolientai turintys humektantų (urea, glycerolis) turi stipresnį drėkinamąjį efektą;
- Oda yra vientisas organas, todėl naudokite emolientą ne tik pažeistame/ išsausėjusiame odos plote;
- Nenustokite naudoti emoliento kai odos būklė pagerėja, tai padės išvengti kito ligos proveržio.
Galimi šalutiniai reiškiniai
- Sudirgimas- kaitinimas, deginantis pojūtis, gėlimas. Dažniausiai tai reakcija į kokį nors emoliento ingredientą. Jei gėlimas skausmingas, nemalonus, išbandykite kitą emolientą.
- Folikulitas- kai kurie emolientao gali užblokuoti plauko folikulą, sukelti uždegiminį procesą
- Bėrimas veido srityje- kai kurie emolientai gali sukelti bėrimus ar pasunkinti aknę, nes užkemša poras.
Atkreipti dėmesį !!!
- Parafininio pagrindo emolientai degūs, laikytis atokiai nuo ugnies.
- Pumpuojamos kremo ir losjonų pakuotės priimtinesnės, nes sumažėja mikrobinio užterštumo rizika.